آموزش نصب و راه اندازی و کار با نرم افزار AnyDesk

ممکن است برای شما نیز این مسئله بوجود آمده باشد که بخواهید برای اعمال تغییرات و تنظیماتی، به کامپیوتر فردی دیگر متصل شوید. اگر شما بخواهید از کامپیوتر خود به کامپیوتر دیگری از هر نقطه از جهان وصل شوید، AnyDesk بهترین و محبوب‌ترین نرم‌افزاری است که به سادگی این کار را برای شما انجام می‌دهد. رابط کاربری بسیار عالی و ساده از دیگر مواردی است که باعث محبوب‌شدن نرم افزار AnyDesk شده‌است. حال در این مقاله قصد داریم به طور کامل به نحوه نصب و کارکردن با این نرم‌افزار بپردازیم.

مقدمه‌ای در رابطه با آموزش کار با نرم افزار Anydesk

همانطور که در جریان هستید، نرم افزار تیم ویور (TeamViewer) سرویس دهی خود را به کاربران ایرانی متوقف کرد. از آنجایی که بسیاری از افراد و شرکت های داخلی از این نرم افزار برای انجام امورات خود استفاده می‌کردند، بنابراین اغلب آن ها بعد از مسدود شدن تیم ویور برای ایرانی ها به دنبال یک برنامه جایگزین تیم ویور (TeamViewer) هستند. اما چه برنامه خوبی وجود دارد که پتانسیل لازم برای جایگزین شدن با تیم ویور را داشته باشد؟

ما پیش از این در مقاله “10 برنامه مشابه تیم ویور | بهترین جایگزین TeamViewer” چند برنامه و روش مختلف را به عنوان جایگزین برنامه تیم ویور معرفی کردیم. اما در این بین یک نرم افزار با نام AnyDesk توانسته به شدت مورد توجه کاربران قرار گیرد. عملکرد این برنامه بسیار شبیه با نرم افزار تیم ویور است و تقریبا تمام قابلیت های آن را ارائه می‌کند. ضمن اینکه نرم افزار AnyDesk رابط کاربری زیبا و در عین حال ساده‌ای دارد و کار کردن با آن آسان است.

بنابراین با توجه به کیفیت مطلوب نرم افزار AnyDesk (جایگزین تیم ویور)، لازم دانستیم که در یک مقاله اختصاصی نحوه دانلود و کار با این برنامه را به شما عزیزان آموزش دهیم. پس در این مقاله قصد داریم به آموزش کار با نرم افزار AnyDesk بپردازیم.

ابتدا باید به دانلود نرم افزار AnyDesk بپردازید

قبل از شروع کار با نرم افزار AnyDesk شما باید آن را بر روی دستگاه‌‌هایی که نیاز دارید، نصب کنید. اگر شما بخواهید از سیستم خود به سیستم دیگری وصل شوید، باید بر روی هر دو سیستم، AnyDesk نصب شود. نحوه دانلود و نصب آن نیز بسیار آسان است و به راحتی می‌توانید با مراجعه به سایت اصلی AnyDesk این نرم افزار را دانلود کنید. پس از مراجعه به سایت بر روی دکمه‌ی «Free Download» کلیک کنید تا نرم‌افزار دانلود شود.

نرم افزار AnyDesk را بر روی سیستم خود نصب کنید

پس از دانلود، یک فایل با پسوند exe بر روی کامپیوتر شما ذخیره می‌شود که باید بر روی آن کلیک کنید. پس از باز شدن، مانند تصویر زیر بر روی دکمه‌ی «Install Anydesk» کلیک کنید تا نرم افزار AnyDesk بر روی سیستم شما نصب شود.

پس از کلیک بر روی «Install Anydesk»، پنجره‌ای جدید برای شما باز می‌شود که باید محل نصب نرم افزار و تنظیمات دیگر مانند اضافه کردن آیکون برنامه و نحوه بروزرسانی نرم‌افزار را مشخص کنید که در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید. پس از مشخص کردن محل نصب برنامه و تنظیمات شخصی خود، بر روی «Accept & Install» کلیک کنید.

نحوه اتصال به سیستمی دیگر با نرم افزار AnyDesk

پس از کلیک بر روی «Accept & Install»، نرم افزار AnyDesk بر روی سیستم شما نصب می‌شود و صفحه‌ی خوش‌آمدگویی برای شما باز می‌شود. با کلیک بر روی دکمه‌ی «Get Started»، صفحه‌ی اصلی AnyDesk برای شما باز می‌شود. که در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید. توجه کنید که تمامی این مراحل باید در سیستمی که می‌‌خواهید به آن متصل شوید نیز باید انجام شود.

عددهایی که در تصویر زیر با کادر قرمز رنگ مشخص شده‌است، کد AnyDesk یا Remote Desk ID شما می‌باشند که اگر بخواهید به سیستم دیگری وصل شوید باید Remote Desk ID آن سیستم را در نوار روبرو که با ستاره قرمز رنگ مشخص شده‌است وارد کنید. پس از اینکه Remote Desk ID سیستم دوم را مانند تصویر زیر وارد کردید، بر روی دکمه‌ی «Connect» کلیک کنید.

وضعیت سیستمی که می‌خواهید به آن متصل شوید

پس از اینکه بر روی دکمه‌ی «Connect» کلیک کردید، صفحه‌ای مانند تصویر زیر در سیستمی که می‌خواهید به آن متصل شوید ظاهر می‌شود. فرد مقابل باید بر روی دکمه‌ی «Accept» کلیک کرده تا اتصال برقرار گردد. پس از کلیک بر روی دکمه‌ی «Accept» صفحه‌ی سیستم دوم، بر روی مانیتور شما در محیط برنامه‌ی AnyDesk ظاهر می‌شود. حال اتصال برقرار است و می‌توانید هر تنظیمات و تغییراتی را که می‌خواستید، از هر نقطه‌ای از جهان بر روی سیستم طرف مقابل اجرا کنید.

همچنین که در تصویر و در قسمت «Permissions» می‌بینید، فرد مقابل می‌تواند تنظیماتی را قبل از اتصال شما به آن سیستم اعمال کند. تنظیماتی از قبیل سطح دسترسی به موس و کیبورد، صدا و … . 

پس از اتصال، صفحه‌ی زیر برای شما ظاهر می‌شود و شما می‌توانید به ارسال پیام و یا حتی ارسال فایل بپردازید. همچنین طرف مقابل می‌تواند با کلیک بر روی دکمه‌ی «Disconnect» ارتباط را قطع کند.

آموزش کار با نرم افزار AnyDesk

حال نوبت به راه اندازی و استفاده از AnyDesk می‌رسد. با دو بار کلیک بر روی آیکون نرم افزار AnyDesk آن را اجرا کنید. مشاهده خواهید کرد که پنجره ای شبیه به عکس زیر نمایان می‌شود. بخش های مختلفی که در این پنجره شماره گذاری کرده‌ایم به شرحی هستند که در ادامه اشاره می‌کنیم:

 1. این بخش در واقع آیدی (ID) شما را نشان می‌دهد که باید برای فردی که تمایل دارد تا به کامپیوتر شما وصل شود ارسال گردد.
 2. این بخش در شرایطی استفاده می‌شود که شما قصد داشته باشید به کامپیوتر فرد دیگری وصل شوید. بدین منظور باید در این فیلد آیدی کامپیوتر مورد نظر را وارد کنید.
 3. گزینه Connect دستور وصل شدن را صادر می‌کند. اگر در فیلد شماره 2 آیدی کاربری را وارد کردید، باید بر روی این گزینه کلیک کنید تا نرم افزار AnyDesk شما را به دستگاه مورد نظر وصل کند.
 4. در این قسمت لیستی از سیستم های مختلفی که اخیرا به آن ها وصل شده‌اید نمایش داده می‌شود. بدین ترتیب می‌توانید بار دیگر سریعا به سیستم های قبلی متصل شوید و هر بار نیازی به تایپ آیدی نداشته باشید.
 5. در این بخش یک عبارت با عنوان AnyDesk Ready نمایش داده شده است. در نظر داشته باشید که نمایش این عبارت به معنای فراهم بودن همه چیز برای استفاده از نرم افزار AnyDesk است. اگر این عبارت را در پنجره برنامه AnyDesk دیدید، یعنی همه چیز مرتب است تا شما یک اتصال از راه دور موفق را آغاز کنید.

کاملا مشخص است که شما برای اتصال به یک کامپیوتر دیگر باید در فیلد شماره 2 آیدی آن را وارد و سپس بر روی گزینه Connect کلیک کنید. به همین سادگی می‌توانید به کامپیوتر مورد نظرتان متصل شوید.

زمانی یک فرد برای اتصال به کامپیوتر دیگری از طریق نرم افزار AnyDesk وارد عمل شود، در کامپیوتر مقصد یک درخواست ارائه می‌شود که دقیقا مشابه با عکس زیر است. کاربر با تایید درخواست امکان وصل شدن دو کامپیوتر را فراهم می‌کند. گزینه های مختلفی که در این پنجره تایید درخواست اتصال ارائه شده‌اند به شرح زیر هستند:

در این قسمت عکس پروفایل و آیدی سیستمی که قصد اتصال به شما را دارد نمایش داده می‌شود.

 1. با استفاده از گزینه های این بخش شما می‌توانید شرایط مختلف اتصال را مشخص کنید. در این قسمت چهار گزینه ارائه شده‌اند که عملکرد آن ها به شر زیر است:
 • گزینه Allow to hear soundاین گزینه امکان شنیده شدن صداهای کامپیوتر شما را برای فرد وصل شوند امکانپذیر می‌کند. بنابراین اگر این گزینه را تیک بزنید و برای مثال موزیکی در کامپیوترتان اجرا کنید، فردی که به سیستم شما متصل می‌شود هم آن موزیک را می‌شنود.
 • گزینه Allow to take controlاگر این گزینه تیک داشته باشد، طرف مقابل قادر به کنترل کردن سیستم شما خواهد بود! این موضوع به آن معناست که فرد وصل شونده می‌تواند به محتوای سیستم شما دسترسی داشته باشد. اگر تیک این گزینه را غیر فعال کنید، فرد وصل شوند فقط قادر به مشاهده محتوای نمایشگر کامپیوترتان خواهد بود و دیگر نمی‌تواند آن را کنترل کند.
 • گزینه Allow to use clipboard: تیک زدن این گزینه امکان استفاده از قابلیت کپی و پیست (Copy & Paste) را مابین دو سیستم فراهم می‌کند. بنابراین فعال بودن این گزینه به نوعی رد و بدل فایل را مابین دو سیستم امکانپذیر خواهد کرد.
 • گزینه Allow to block keyboard and mouse: با تیک دار کردن این گزینه، طرف مقابل قادر می‌شود تا کیبورد و موس شما را غیرفعال کند.
 1. این گزینه که یک دکمه سبز رنگ را به همراه دارد، درخواست اتصال کامپیوتر دریافت شده را قبول می‌کند. بنابراین با کلیک بر روی این گزینه، فرد مورد نظر به سیستم شما وصل می‌شود.
 2. این گزینه هم منجر به رد درخواست وصل شدن خواهد شد. اگر تمایل ندارید که فرد مورد نظر به سیستم شما وصل شود، بر روی این گزینه کلیک کنید.

بنابراین شما بعد از دریافت هر درخواست اتصال کافیست که گزینه های شرح داده شده در بخش 2 را بنا به نیاز خود بهینه سازی کنید و سپس بر روی گزینه Accept که شماره 3 است کلیک نمایید تا اتصال مابین دو کامپیوتر برقرار شود.

زمانی که ارتباط یا اتصال مابین دو سیستم برقرار شود، در کامپیوتری که شما به آن وصل شده‌اید، پنجره ای شبیه به عکس زیر نمایان می‌شود. در این پنجره اطلاعاتی و گزینه هایی ارائه شده‌اند که به شرح زیر هستند:

 1. در این قسمت مدت زمان وصل بودن سیستم مبدا به سیستم شما نمایش داده می‌شود.
 2. از این گزینه می‌توانید برای قطع کردن ارتباط مابین دو سیستم استفاده کنید و دسترسی فردی که به کامپیوتر شما وصل شده است را متوقف سازید.
 3. با کلیک بر روی این قسمت تمام چت ها یا گفتگوهای مابین شما و فردی که به سیستم‌تان وصل شده است در قالب یک فایل txt نمایش داده می‌شود.
 4. در این بخش رویدادها و اقداماتی که انجام شده‌اند به صورت لیست ارائه خواهند شد. برای مثال گزارش دریافت یک درخواست اتصال و وصل شدن موفقیت آمیز هم اکنون در این بخش قابل مشاهده هستند.
 5. با استفاده از این قسمت شما می‌توانید به صورت مستقیم با فردی که به کامپیوتر وصل شده است چت کنید.

اما در کامپیوتر فردی که با استفاده از نرم افزار AnyDesk به سیستم شما وصل شده چه می‌گذرد؟ در این شرایط بر روی کامپیوتر این فرد پنجره ای شبیه به عکس زیر نمایش داده خواهد شد که وی برای کار با نرم افزار AnyDesk باید به خوبی گزینه های موجود در آن را بشناسید. در ادامه به شرح گزینه های این بخش می‌پردازیم:

 1. در این قسمت تب هایی ارائه شده‌اند که می‌توانید مابین آن ها جهش داشته باشید. این بخش زمانی کارایی دارد که به صورت همزمان به چند سیستم وصل باشید. در این شرایط برای هر سیستم یک تب جداگانه ایجاد می‌شود.
 2. با کلیک بر روی این قسمت یک پنجره چت نمایان می‌شود و گفتگوهای شما با فردی که به کامپیوترش متصل هستید نمایش داده خواهد شد.
 3. با کلیک بر روی این قسمت می‌توانید به تنظیمات کیبورد دسترسی پیدا کنید.
 4. با کلیک بر روی این قسمت به پنجره ای هدایت می‌شوید که شامل گزینه های مختلفی است. گزینه های موجود در این قسمت به شرح زیر هستند:
 • گزینه Switch sideبا انتخاب این گزینه به صورت آنی نحوه اتصال دو سیستم به یکدیگر جابجا می‌شود! برای مثل اگر شما به سیستم دوست خود وصل شده باشید و بر روی این گزینه کلیک کنید، او به سیستم شما وصل خواهد شد.
 • گزینه Take Screenshot: با استفاده از این گزینه می‌توانید از محتوای صفحه نمایش کامپیوتر طرف مقابل اسکرین شات ضبط کنید.
 • گزینه Show System info: با کلیک بر روی این گزینه مشخصات سخت افزاری و همچنین سیستم عامل کامپیوتر طرف مقابل نمایش داده می‌شود.
 1. با کلیک بر روی این بخش هم چند گزینه مختلف به تصویر کشیده می‌شوند که اصلی ترین یا مهم ترین آن ها برای کار با نرم افزار AnyDesk به شرح زیر است:
 • گزینه Full Screen modeبا کلیک بر روی این گزینه تصویر صفحه نمایش کامپیوتر فردی که به آن وصل هستید به صورت فول اسکرین یا تمام صفحه بر روی نمایشگر کامپیوتر شما به تصویر کشیده می‌شود.
 • گزینه Original: با انتخاب این گزینه تصویر صفحه کامپیوتر فردی که به آن وصل هستید به صورت اورجینال و بدون هیچ تغییری برایتان نمایش داده خواهد شد.
 • گزینه Stretch: این گزینه سبب می‌شود تا تصویر کامپیوتر فردی که به آن وصل هستید ضمن تطبیق با رزولوشن نمایشگر سیستم شما به صورت کامل نمایش داده شود.
 • گزینه Auto-Adapt screenبا انتخاب این گزینه رزولوشن محتوای دو سیستم به صورت اتوماتیک با یکدیگر برابر می‌شود.
 • گزینه Show remote cursor: با زدن تیک این گزینه شما می‌توانید نشانگر موس کاربری که به کامپیوترش وصل شده‌اید را مشاهده کنید.
 1. با کلیک بر روی این قسمت هم گزینه هایی نمایش داده می‌شود که عملکرد اصلی ترین آن ها به شرح زیر است:
 • گزینه Transmit Soundاگر این گزینه تیک خورده باشد، صداهای سیستم طرف مقابل برای شما قابل شنیدن می‌شود.
 • گزینه Control Mouse and Keyboard: زدن تیک این گزینه سبب می‌شود تا بتوانید از موس و کیبورد خود برای کنترل سیستم طرف مقابل استفاده کنید.
 • گزینه Synchronize clipboard: با برداشتن تیک این گزینه قابلیت رد و بدل فایل و متن مابین دو سیستم ناممکن می‌شود.
 • گزینه Block users input: با زدن تیک این بخش، عملکرد موس و کیبورد فردی که به کامپیوترش وصل هستید غیرفعال و فقط شما قادر به کنترل سیستم او از طریق موس و کیبورد خواهید بود. البته برای عملی شدن این گزینه باید طرف مقابل در زمان تایید درخواست اتصال شما تیک گزینه Allow to block keyboard and mouse را زده باشد.
 • گزینه Exitبا کلیک بر روی این گزینه اتصال مابین دو سیستم قطع خواهد شد.

بنابراین مراحل اصلی کار با نرم افزار Anydesk شرح داده شدند. به صورت پیش فرض در این برنامه برخلاف تیم ویور (TeamViewer) نیازی به ارائه رمز عبور نخواهد بود، بلکه پنجره درخواست اتصال و انتخاب گزینه های Accept یا Decline منجر به برقراری ارتباط مابین دو سیستم یا رد درخواست می‌شوند. اما نرم افزار Anydesk این قابلیت را دارد تا مثل برنامه تیم ویور کاربران را قادر به استفاده از رمز عبور کند! بدین منظور باید در سیستم مبدا مراحل زیر طی شوند:

ابتدا باید بر روی گزینه Set password for unattended access کلیک کنید.

حالا از منوی سمت چپ به قسمت Security مراجعه کنید و سپس در منوی سمت راست تیک گزینه Enable unattended access را بزنید. در این شرایط پنجره ای مشابه با عکس زیر نمایان می‌شود.

در بخش Password رمز عبور مورد نظرتان را وارد کنید و در بخش Confirm Password هم بار دیگر رمز عبور مد نظر را وارد نمایید. سپس بر روی گزینه Apply کلیک کنید. بدین صورت هر زمان که برای وصل شدن به کامپیوتر دیگری اقدام نمایید می‌بایست از رمز عبور برای تایید اتصال استفاده شود.

 • سها lms, سها ال ام اس, کلاس مجازی, سامانه هوشمند آموزش, سامانه سها, کلاس آنلاین, سها
 • 0 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

مقالات مربوطه

آموزش ثبت سفارش

در صورت داشتن هر گونه سوال یا بروز هر مشکلی با تیم سهابان تماس بگیرید

آموزش ثبت نام در سایت

در صورت داشتن هر گونه سوال یا بروز هر مشکلی با تیم سهابان تماس بگیرید

تفاوت ویدیو کنفرانس و وب کنفرانس چیست؟

  پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن ابزارهای ارتباطی همچون ویدیو کنفرانس و وب کنفرانس باعث شده که...

LMS یا وب سایت ؟

مدارس مدرن، امروزه به وب سایت های حرفه ای مجهز شدند که پاسخ گوی بسیاری از نیازهای آنان پیرامون...

5 دلیل اهمیت آموزش آنلاین

مفهوم آموزش سنتی طی دو سال اخیر تغییر اساسی کرده است. حضور فیزیکی در کلاس درس تنها گزینه یادگیری...